Creo yazılım VB API (Application Programming Interface)’lerin Windows’a tanıtılması

creo-homepage-banner[1]

Yazılımlarla 3 boyutlu çizim programlarınızı daha da güçlendirmek istiyorsanız, bununla ilgili üreticinin üretmiş olduğu API’leri kurulum esnasında seçmeniz gerekiyor. Bugünkü yazımda eski adıyla Pro-Engineer olarak bilinen şimdiki yenilene arayüzü ile Creo da bu işlemlerin nasıl olduğunu sizlere aktaracağım.

Kurulum esnasında Creo parametric sekmesini customize ederek API tool kiti seçerek yüklemeyi unutmayın!

Kurulum sonrası API classlarının nasıl kullanılması gerektiğine dair konu anlatımı yapan pdf dosyasını aşağıdaki resimde belirtilen yükleme adresinde bulabilirsiniz.

creo_api_pc_1

Bu konu vbug.pdf dosyasının içinde 19-22. sayfalarında ingilizce olarak anlatılmaktadır.

creo_api_pc_2

 

Computer ikonunu sağ tıklayarak “Advanced System Setting”, buradan “Advanced” tıklıyoruz, sol alt köşedeki “Environment Variables” tıklayarak çıkan ekrana başlık kısmına PRO_COMM_MSG_EXE değer kısmına ise C:\Program Files\PTC\Creo 3.0\M020\Common Files\i486_nt\obj\pro_comm_msg.exe yazılıp ok butonuna basılarak ortam değişkeni tanımlanır.

i486_nt 32 bit bilgisayarlar için,

x86e_win64 => 64 bit bilgisayarlar için

C:\Program Files\PTC\Creo 3.0\M020\Parametric\bin\ vb_api_register.bat

dosyası sağ tıklayın ve ” run as an administration” seçeniği ile çalıştırın ve kurulumu bitirin böylece %PRO_DIRECTORY%\%MC%\obj\pfclscom.exe dosyasını otomatik olarak bilgisayar açılışında çalıştırmış oluyorsunuz.

Doğru yükleyip yüklemediğinizi kontrol etmek için excel dosyası içindeki visual basic kısmına geçtiğinizde add=> tool=>add reference kısmından creo apilerini yazdığınız makroya dahil edebilirsiniz. Aşağıdaki resimde inceleyebilirsiniz.

creo_api_pc_3

 

http://www.gokhansaman.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.gokhansaman.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.gokhansaman.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.gokhansaman.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_48.png http://www.gokhansaman.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.