Kaynak Dikişinin CosmosWorks’de Analizi ve Modellenmesi

CosmosWorks’de sonuçları mantıklı bir analiz yapmak için gerçeğe yakın modellememiz gerekmektedir. Eğerki modellenmiyorsa ve bu sonuçlar kullanılarak kontrüksiyon imal edilirse bunun sonuçları pekde iç açıçı olmayacaktır. Bu sebebden dolayı imalat yöntemi bilinen parçaların en yakın nasıl modelleniyorsa bu şekilde imalatı gerçekleştirilmesi gerekiyor örneğin 2 saç levha alın v kaynağı ile birleştiriliyor olsun eğer modellenirken kaynak kısmı belirtilmezme veya o şekilde modellenmezse analilz sonuçları çok abartılı çıkıyor zaten şimdiki örnektede bu olayı gözlemliyeceğiz.

Analizi Yapılacak İlk Modelin Oluşturulması;

Bu parça normalde düz bir levhaya ucu abkantla kıvrılmış başka bir saçın alın v kaynağı ile kaynatılacaktır ama burada farkedildiği gibi sanki tek bir parçaymış gibi modellenmiş ve kaynak faktörü göz ardı edilmiştir. Alt uç kısımdan sabit constraini verilecek ve üst kısımdan 10000 Pa = 10 Mpa’lık bir bir basınç uygulanacak Bu basınç çizgi ile bölünen yüzeye (yan taraftaki resimde gösterilen çizginin üst tarafındaki alana) uygulanacaktır. Malzeme olarak SolidWorks’de tanımlı olan 1060 Alloy seçilmiştir. H-adaptive yöntemi kullanılarak çözdürülmüştür.

Sonuçlar;

Parçada oluşan Yerdeğiştirmeler

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere gerilim yığılması kıvrımda oluştuğu ve yandaki barda gösterilen renk 83- 74 Mpa arasında bir gerilimin değiştiği gözleniyor. Renk Barının Alt kısmındaki akma noktasına göre malzeme çoktan hasar görmüş olması gerekiyor. Göz kararı 70 Mpa olarak kabul edersek S=27/70=0.38 (güvenlik katsayısı) olarak bulunur.

Analizi Yapılacak İkinci Modelin Oluşturulması;

yukarıda bahsedilen bütün sınır şartları ve kabuller geçerlidir farklı olarak Solidworks’un assembly modülünde 2 faklı modellenmiş parça alın alına tokuşturularak  daha sonra Tools ==> Assembly Feature ==> Weld Bead’ı tıklanarak gerekli direktifleri takip edilerek dikiş oluşturulur.

Sonuçlar;2 Durumu karşılaştımalı Sonuçları

1. durumda malzeme akma noktasını geçmesine rağmen 2. durumda malzeme akma noktasını geçmemiştir. Bundan dolayı modellenirken gerçeğe en yakın şekilde modellenirse en doğru sonuçları elde ederiz.

Gökhan ŞAMAN

09.02.2010

http://www.gokhansaman.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.gokhansaman.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.gokhansaman.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.gokhansaman.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_48.png http://www.gokhansaman.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Kaynak Dikişinin CosmosWorks’de Analizi ve Modellenmesi” hakkında 4 yorum

  1. gökhan bey kaynak dikiş şekillerindeki gerilmeler üzerine bitirme projem var ücreti mukabilinde yardımcı olabilirmisiniz ?

  2. Kaynak analizi daha farklı araçlar ile yapılmaktadır. Solidworks araçları kullanılarak atılan kaynak ve yapılan analiz özel bir bilgi ihtiva etmez. Kaynaklı analiz aynı zamanda katı parçalar üzerinde uygulanamamaktadır. En az bir yüzey gövdesi bulunması gerekmektedir.

  3. Doğrudur Timuçin Bey,

    son yorumunuz sayfayı ziyaret edenlere daha iyi yol gösterecektir. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.