Güneş Enerji Aracının Kokpit Kısmının Mastercamx ile İşlenmesi

D.E.Ü. Güneş enerjili araba takımı solarisin son tasarım aşamalarında son olarak araç kokpitinin üretimi için SolidWorks 2009 ile modellenerek bu yazıda Mastercamx ile işlenmesi anlatalıcaktır. ( Tabi bu yazıyı SolidWorks de modelleyen arkadaşım İbrahim Orçun Tekeli’den izin alarak yazıyı yazıyorum. Emeğe saygı 🙂 ) SolidWorks de modellenmiş hali aşağıdaki gibidir.

Bu kısımda SolidWorks’de yüzey modelleme kullanılmıştır. Aktarılması istenen yüzeyler seçilerek File ==> Save As diyerek seçili yüzeyleri *.igs formatında aktarılır. Daha sonra dosya MastercamX’de açılarak işleme devam edilir.

Yukarıda belirtilin alanları aktarıyoruz. Daha sonra mastercamX’e aktarılan dosyayla devam edilir.

ilk olarak stok alanı belirledikten sonra kaba olarak ana hattın çıkması için kaba profilin çıkması için Rought pocket seçilerek profilin hattı belirlenir. 10 mm çaplı End mil kullanılmıştır.

daha sonra kaba hattın yüzey pürüzlülüğünü azaltmak için ilk finishi atarak kalitesi biraz daha arttırılır. Bunun için Finish radial kullanılır.

daha sonra yan yüzeyleride bir finish atarak yan yüzeylerin finish Flowline ile yan yüzeylerin pürüzlülükleri azaltılır.

paralel finish atarak yüzey pürüzlülüğü en son halini alır.

bu şekilde parça işlemine  son verilir.

Get the Flash Player to see this content.

http://www.gokhansaman.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.gokhansaman.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.gokhansaman.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.gokhansaman.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_48.png http://www.gokhansaman.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.